Skôr, než si vysvetlíme prínosy inteligentnej inštalácie, musíme si objasniť, čo rozumieme pod pojmom klasická inštalácia.

klasickou elektroinštaláciou sa stretol úplne každý. Malé deti, keď si zapínajú svetlo na záchode aby sa rozospaté vycikali a zabudnú ho pri odchode zhasnúť. Naše dospievajúce ratolesti, keď si v jesenné ráno v kuchyni zapnú svetlo, aby si zobrali raňajky do školy a pri odchode zabudnú zhasnúť. Mamičky, keď sa po žehlení bielizne ponáhľajú za nákupmi a u “nechtárky“ v nich prepukne panika – vypla som tú nešťastnú žehličku zo zásuvky? Ockovia, keď vytešení sedia so svojou rodinkou v aute na ceste do Chorvátska a na maďarských hraniciach im vystúpia kropaje na čelo – vytiahol som video, satelit, PC zo zásuvky a vypol svetlo v garáži?

Určite má každý z Vás množstvo svojich príbehov, keď musel riešiť podobné situácie, ale myslím, že tieto jednoduché príklady stačia na objasnenie toho, čo dokáže klasická inštalácia a čo od nej môžeme očakávať. Teda v skratke, čo je to klasická inštalácia “ je to sústava silových elektrokáblov, ktoré zabezpečujú ovládanie základných funkcií v nehnuteľnosti. Možnosti ovládania sú dosť obmedzené, zmeny v systéme sa robia veľmi zložito a neexistuje spätná väzba o stave vykonávanej činnosti“.

Tu si niektorí zaiste povedia, “ no a čo?, ovládanie mi vyhovuje a bude mi vyhovovať aj o 10 rokov, zmeny žiadne neplánujem /mám novostavbu, tak nemám potrebu niečo meniť – ani teraz ani nikdy/ a už vôbec ma nezaujíma nejaká spätná väzba, či čo“.

OK, je to tvoj názor a nikto ho nechce meniť ani teraz, ani nikdy. Potom tento článok ani ďalej nečítaj. Fakt to nemá cenu strácať tu čas, aby si potom mohol nájsť 1000 dôvodov, prečo je elektrika v dome u teba dostačujúca pre tvoje potreby a nepotrebuješ vyhadzovať zbytočné tisíce za „blbostičky“.

Všetci ostatní, ktorí ste naklonený komfortnejšiemu, úspornejšiemu, prehľadnejšiemu a hlavne bezpečnejšiemu systému, pre Vás sú určené nasledujúce riadky.

 Inteligentná inštalácia – Inteligentný dom:

Hneď na začiatku sa musím ospravedlniť za slovo „Inteligentná /ý/“. Neviem, kto vymyslel ten názov, že “Inteligentná inštalácia a Inteligentný dom“, ale stal sa veľmi často používaný. Ten názov znie až “príliš inteligentne“, ale dohromady nám nič nepovie a už len to samotné slovo “inteligentný“ je strašidelné. To ako by som povedal, že tá inštalácia – ten dom má vlastný rozum – inteligenciu a dokáže sám konať a rozhodovať sa. Nie je to tak. Mne sa pozdáva viac názov “Systémová elektroinštalácia, alebo zbernicová elektroinštalácia“ a za názov inteligentný dom, by som použil „Automatizovaný dom“. Ale ako píšem tie názvy sa zaužívali a ak by som použil tie moje, vzniklo by možno nedorozumenie, že píšem o niečom novom.

Teda v čom je prínos tejto novej elektroinštalácie?

1. Zvýšenie komfortu ovládania

2. Úspora energie

3. Bezpečnosť

4. Kompletný prehľad

V článku “Prečo inteligentný dom?” sa venujem týmto bodom podrobnejšie.